o książkach i nie tylko

Rosyjskie dochodzenia

Małe słowo wstępu, co jak i dlaczego Boris Akunin.  Jedną z mych ulubionych serii kryminałów są Spiski Libermanna autorstwa Franka Tallisa. Nie wiem czy znacie tego brytyjskiego pisarza i psychologa. Powieści tego autora są osadzone w Wiedniu na początku XX wieku klimat początkowo mnie odpychał, niemieckie nazwiska i co chwile zwortu Herr Appfel, Frau Brommstein, czy potrawy i ciastka z niemieckimi nazwami itp., uprzedzenia całkiem logiczne w naszym społeczeństwie, czyż nie? No ale po pewnym czasie okazało się, że wszystko tworzy świetny klimat bez którego powieści byłyby niepełne. Same zagadki u Tallisa są ciekawe wciągające i zaskakujące. Tak więc sami rozumiecie, że po przeczytaniu czterech części, szukałem innych serii retro w podobnym stylu.

Boris Akunin pierwszą powieść z serii Przygód Erasta Fandorina umieścił w roku 1876, tak więc epoka prawie prawie jak u Tallisa. Miejsce akcji to Moskwa. Głowny bohater to Erast Fandorin młody kancelista Urzędu Śledczego. Sprawa jaką się zajmuje jest zagadkowa śmierć młodego studenta, który popełnia publiczne samobójstwo, a majątek zapisuje angielskiej lady Astair. Okazuje się, że tego samego dnia nie była to jedyna próba samobójcza studenta jaką zauważyli mieszkańcy Moskwy. Trop młodego śledczego wiedzie do Londynu. Co mu uda się ustalić i jak się skończy sprawa, kto ciekawy niech przeczyta. Sam Fandorin mimo młodego wieku (20 lat) ma wyjątkową intuicję, potrafi myśleć bardzo logicznie, jest bardzo śmiały i odważny, czasem mamy wrażenie, że najpierw działa potem myśli. Sama zagadka i intryga jest do przewidzenia i tutaj chyba trochę brakowało elementu zaskoczenia. Jednak klimat jest podobny jak u wspomnianego na wstępie Tallisa. Mamy też oczywiście ciekawe rosyjskie nazwiska jak Ksawierij Fieofiłaktowicz, podczas czytania, których się uśmiecham, ale dodają one wspomnianego klimatu.

Reasumując, tym którzy tak jak ja lubią tego typu kryminały polecam, aczkolwiek nie należy się spodziewać jakiejś zawiłej intrygi.

Wydawnictwo Świat Książki
Azazel, Boris Akunin 
s. 222, 2003 rok wydania
Ocena: 3/5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s