o książkach i nie tylko

Zombie i przyszłość czyli jak to się robi z żywymi inaczej

Nie jestem jakimś fanem obecności zombie i tego typu klimatów w książkach. Do tej pory kojarzę tylko zombie, które bardzo chciały dostać się do Ikei od Christophera Moore’a z książki Najgłupszy anioł. Co mnie skłoniło do sięgnięcia do książki związanej z umarłymi, ale chodzącymi? Chyba rekomendacja goodreads a trochę pchnęła mnie chęć obcowania z science-ficion. Jak wypadła Przegląd Końca Świata: Feed Miry Grant? Przyzwoicie. Obawiałem się biegających zombie kłapających szczękami, ale okazało się, że jednak książka nie jest o tym. I bardzo dobrze. A więc od początku.

W 2014 połączenie leków na raka i grypę dało początek niezłej masakrze. Zombie zaczeli się pokazywać to tu to tam, a media zamiast alarmować zrzuciły odpowiedzialność na fanów filmów grozy, czy jakieś inne mniej poważne rzeczy. Efektem odwlekania było rozprzestrzenienie się wirusa na cały świat. Dopiero interwencje blogerów i ludzi internetu przyniosły wymierne efekty i osoby mogły dowiedzieć się co robić i jak się bronić. Lecz to było już bardzo późno. Do tego czasu wiele mieszkańców Ziemii przeszło przemianę i stało się chodzącymi trupami.

Bohaterami książki jest Georgia i Shaun Mason, blogerskie rodzeństwo. On lubi trącać patykiem zombie, Ona lubi prawdę. Ciekawe połączenie osobowości uzupełniające się na każdym kroku. Gdy przychodzi ich moment i biorą się za relację kampanii prezydenckiej senatora Raymana rzeczy powoli zaczynają przybierać niekorzystny obrót. I właśnie o tym jest ta książka. Bardziej od tematu zombie, głównie mamy do czynienia z polityką i intrygą, aby coś ugrać. Mira Grant ciekawie steruje emocjami czytelnika relacjonując wszystko oczami Georgii. Świat stworzony przez autorkę jak najbardziej trzyma się kupy, choć przyznam, że książka się rozkręca, a dopiero gdzieś tak po połowie nabiera wyraźnego rozpędu.

To co mi się spodobało to też dokładnie pokazany sposób pracy Shouna i Georgie. Jak wykorzystują kamery, podsłuchy, dyktafony i inne popierdułki do relacji na blogu. Jak doprowadzają do różnych spięć, gdy się okazuje, że coś dobrze by nie ukazało się, a tu się nie da bo są w trakcie ralacji na żywo.

Książkę polecam wszystkim lubiącym thrillery z polityką w tle i tymi zdechlakami. Nie wiem czego się spodziewać po kolejnej części, ale przeczytałem opis i już może nie tak bardzo mi się podobać, ale nie będę pisał dlaczego, bo ma to związek z zakończeniem tej części.

Wydawnictwo Sine Qua Non
Przegląd Końca Świata: Feed, Mira Grant
s. 496, 2012 rok wydania
Ocena: 4/5
Reklamy

2 Komentarze

  1. Pingback: Powstanie i przyczyny [Deadline - Mira Grant] | TAKI TU TAKI BLOG

  2. Pingback: Powstańcie [Blackout - Mira Grant] | TAKI TU TAKI BLOG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s