o książkach i nie tylko

Scholar Kacper [Kacper Ryx – Mariusz Wollny]

Wakacyjny czas znów sprawił iż sięgnąłem, po zaległą pozycję…Wprawdzie wakacje/urlop jest dla mnie z nazwy, bo czuje go tylko szybciej przejeżdżając przez centrum w drodze do pracy, ale zawsze to jakieś udogodnienie.

Co do książki, to pozycja z gatunku historyczno-rozrywkowej cenionego autora Mariusza Wollnego. Kacper Ryx, to scholar (student) medycyny. Uczy się, a przy okazji pomaga komuś kto ma jakieś turbacje tu i ówdzie. Jest w tym dobry. Ma intuicję i potrafi wyciągnąć wnioski z czegoś co wydaje się nie do wykoncypowania.

Na początku Kacper dostaje nazwijmy to zlecenie, od samego Jana Kochanowskiego, gdyż okazało się, że ktoś ukradł królewską pieczęć. Autor co chwile, rzuca Kacprowi różne zadania dzięki czemu jest ciekawie, a młodzieniec ma co robić, a my czytając nie nudzimy się poznając uroki XVI-wiecznego Krakowa i kawałek naszej rodzimej historii. Jest tu też silny wątek Twardowskiego i jego udziału przy wywieraniu wpływu na Zygmunta Augusta poprzez preparowanie wizji nieżyjącej żony.

Wciągające to. Sprawa siostry Doroty, śledztwo ws. Wolskiego, sejm lubelski, wszystko to jest opisane na tyle ciekawie, że z chęcią przewraca się strony. Wtrącenie staropolskiej mowy dodają tylko uroku. Czasem czyta się je ciężko, ale po pewnym czasie zauważamy, że bez tego dużo by straciła książka.

Podoba mi się też wciągnięcie w sprawy znanych polskich person z tego okresu. Moim ulubionym bohaterem z tych pobocznych jest Mikołaj Sęp Szarzyński. Ma coś takiego w sobie, że nie da się go nie lubić. Autor wykazał się nie lada sztuką twórczość jego wplątać w treść książki (tak samo z Kochanowskim).

Wszystkim lubiący klimaty historyczne polecam przygody inwestygatora Kacpra.

Wydawnictwo Otwarte
Kacper Ryx, Mariusz Wollny
s. 584, 2006 rok wydania
Ocena: 4/5

10 Komentarzy

 1. Kryminał historyczny i na dodatek z taką okładką – jestem nawet więcej niż zainteresowana 🙂
  Dzięki za nowy tytuł do czytania 🙂

  8 lipca, 2013 o 10:24 am

  • jak najbardziej polecam… w sumie jest chyba 4 tomy serii, a do tego w tym roku autor zaczął coś podobnego.. więc zobaczymy 🙂

   8 lipca, 2013 o 2:11 pm

   • Ooo, zapowiada się „większe” czytanie – dobrze wiedzieć 🙂

    8 lipca, 2013 o 3:08 pm

 2. Dla mnie nie ma znaczenia jaki kryminał, ważne, że kryminał 🙂 To że jest historyczny nie stanowi problemu, powinno być zachętą, jako że historię zdawałam na maturze 😀 ale różnie z tym bywa. Twoją recenzją jestem zainteresowana, ale nie wiem czy chcę zaczynać kolejną serię… zobaczymy czy wpadnie mi w ręce.

  14 lipca, 2013 o 8:41 am

  • Ano też tak mam z seriam.. ostatnio za dużo zacząłem.. a później trudno wrócić jak co chwile coś się ukazuje nowego, albo coś wpada w ręce 🙂

   14 lipca, 2013 o 3:14 pm

 3. Pingback: Mości Ryx! [Kacper Ryx i król przeklęty - Mariusz Wollny] | TAKI TU TAKI BLOG

 4. Pingback: Lekcja historii [Kacper Ryx i tyran nienawistny - Mariusz Wollny] | TAKI TU TAKI BLOG

 5. Brzmi to bardzo ciekawie, dodaje do listy:)

  28 listopada, 2014 o 9:26 am

  • dużo historii, polecam bo zacnie napisane 🙂

   28 listopada, 2014 o 9:44 am

 6. Pingback: #Name Book TAG | TAKI TU TAKI BLOG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s