o książkach i nie tylko

Potwór [Otchłań zła – Maxime Chattam]

Z twórczością Maxime’a Chattama już miałem do czynienia przy okazji lektury Plugawego spisku. Książkę tę cechowała z pewnością duża brutalność, ale i bezkompromisowość w stosunku do swoich bohaterów. Dobre wrażenie jakie pozostawiła u mnie książka zachęciła mnie do sięgnięcia po debiut. Debiut o potworach.

Gdy potwór się śni – nie ma rady / wychodzi z najgłębszej szuflady.
I nie ma co płakać i szlochać / lecz trzeba potwora pokochać!

Pokochać? Wolne żarty. Na pewno nie u Chattama. Poza tym potwory francuza nie mają nic wspólnego z tymi ze snów. Są o wiele straszniejsze i wzbudzają obrzydzenie. Właśnie autor już na wstępie przekonuje o tym, że potwory istnieją. Z jego książki dowiemy się czy tak jest oraz jak bardzo są…. potworne.

Portland. Morderstwo w lesie nosi znamiona dziwnego rytuału. Ręce obcięte. Ciało dziwnie okaleczone. Jak później się okaże będzie to celowy zabieg. Joshua Brolin po szkoleniu FBI prowadzi śledztwo. Młody wiek sprawia, że niektórzy krzywo patrzą na śledczego. Jego zdolności przydadzą się do uratowania kolejne ofiary oprawcy, a o mały włos a by się nie udało. Jednak Brolin popisuje się wyczuciem i zdolnościami można zażartować i powiedzieć że ręka, noga, mózg na ścianie to dewiza na dobre przestępców ściganie. Zabicie sprawcy i uratowanie niedoszłej ofiary Juliette będzie miało duży wpływ na ich relacje. Sami nie będą wiedzieli czy to dzięki syndromowi ofiary i wybawcy, ale zapałają do siebie uczuciem. Lecz po roku od morderstwa dochodzi do kolejnych zbrodni. Niestety są to zbrodnie bliźniaczo podobne do tych z zamkniętej przed rokiem sprawy. Zbadanie dowodów przyniesie zaskakujące efekty i wszystko będzie dążyło do niemożliwego.

Tajemnica zabójstw przedstawionych w książce jest bardzo spójna i zaskakująca. Mimo, że to debiut autora widać już tu jego bezkompromisowość i chęć zaskoczenia czytelnika, wybory bohaterów nie są łatwe, a brutalność zdarzeń nie jest na tyle rażąca, aby odrzucała, mam wrażenie że w Plugawym spisku było gorzej. Widać, że Chattam starał dobrze przygotować i nie brakuje tutaj różnych nazw substancji używanych przez kryminalnych czy innych patologów, czyli można się czegoś dodatkowego dowiedzieć i widać, że autora pod tym względem chciał zaimponować. Ogólnie jest to książka pisana w raczej takim mroczniejszym stylu, ale są jakieś ‚jaśniejsze’ przebłyski (Brolin vs. Julliete).

Tym którzy tak jak ja czytali inne książki Chattama a nie mieli okazji poznać serii o Brolinie z ręką na sercu polecam, a poza tym dla tych którzy lubią mroczne kryminały to pozycja obowiązkowa.


Książka przeczytana w ramach WYZWANIA KRYMINALNEGO

Wydawnictwo Sonia Draga
Otchłań zła, Maxime Chattam
s. 544, 2012 rok wydania (org. 2002)
Ocena: 4/5
O książce na goodreads

13 Komentarzy

 1. Potworów się nie kocha, tylko zabija 😉
  Skoro nie jest aż tak krwawo, to chyba spróbuję 🙂

  16 września, 2014 o 10:24 am

  • hihi no to zobaczymy czy później nie będziesz krzyczeć.. ‚to nie jest krwawo?’ 😀

   16 września, 2014 o 12:57 pm

   • W razie czego, wiem na kogo mam krzyczec 😉

    16 września, 2014 o 9:04 pm

 2. Ludzkie potwory i mrok – już mnie ucieszyło 😀

  16 września, 2014 o 10:36 am

  • dokładnie ciekawie i dobrze napisane.. a poza tym Chattam ma też jakieś książki z klimatami fantasy tj. seria Inny świat 🙂 chyba jeszcze w tym roku coś przeczytam spod jego pióra.. 🙂

   16 września, 2014 o 12:59 pm

 3. Chattam pisze niezwykle mroczne książki. Mam kilka tytułów do nadrobienia..

  16 września, 2014 o 5:58 pm

 4. To chyba muszę sięgnąć po Chattama.

  18 września, 2014 o 10:44 am

 5. Posiadam i na pewno niebawem przeczytam 🙂

  19 września, 2014 o 2:02 pm

 6. Mroczny = z klimatem. Coś dla mnie:)

  20 września, 2014 o 7:36 pm

 7. Pingback: Podsumowanie trzeciego kwartału 2014 | TAKI TU TAKI BLOG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s