o książkach i nie tylko

Niechciany w Rosyji [Czerwony alert – Bill Browder]

Będzie politycznie i nie fikcyjnie. Bill Browder, to był jednym największych inwestorów w Rosji. Postanowił spisać historię działania firmy Hermitage Capital Management w Moskiwie, a w szczególności opisać to wszystko co doprowadziło do tego że stał się persona non grata w stolicy naszych wschodnich sąsiadów. Mamy tu też próbę znalezienia odpowiedzi o przyczyny tragincznej śmierci prawnika HCM Sergieja Magnickiego.

William Bill Browder urodził się w Chicago. Jest wnuczkiem znanego komunisty Earla Browdera, i jakoś tak się mu w głowie ułożyło skoro jego dziadek był tak rozpoznawalnym komunistą, to on będzie kapitalistą. Początki były trudne. Po studiach trafił m.in. do Sanoka, gdzie próbowano inwestować Autosana. Jednak docelowym miejscem Billa, była Moskwa. Tam postanowił w końcu rozkręcić swój interes. W latach 1995-2006 jego firma należała do największych firm hedgingowych. Wszystko zaczęło się psuć w momencie, gdy po aresztowaniu szefa Jukosu Chodorkowskiego, oligarchowie poniekąd zawarli pewien układ z Putinem. Od tego czasu działalność HCM, która ujawniała korupcję wśród najmożniejszych w Rosji, zaczęła pośrednio uderzać w prezydenta Rosji. Później wszystko sypnęło się. Któregoś razu po przylocie do Moskwy na lotnisku Browder nie dostaje zezwolenia na pobyt w Rosji. Sygnał wyraźny od władz, które docelowo chcą przejąć kapitał firmy Amerykanina. Współpracownicy pilnujący interesów na miejscu zaczynają mieć duże problemy. Sergiej Magnicki, który trafił na trop korupcji wśród urzędników, który zdefraudowali 230 milionów dolarów, trafia za kratki. Ludzie niewinny cierpią za tych skorumpowanych. Magnicki po kilku miesiącach skatowany umiera w areszcie. Ludzie za to odpowiedzialni do tej pory cieszą się wolnością. Rosja działa tak jak działała. Na układy nie ma rady. Dzicz.

Jest to lektura ciekawa z względu na to co teraz dzieje się na wschodzie. Pokazuje mechanizmy działania tamtejszych służb i aparatu sprawiedliwości (raczej nie-sprawiedliwości). Bill Browder po śmierci Magnickiego walczył w USA o zaznaczenie, że nie godzą się oni na takie sprawy i z trudem, ale w 2012 roku udało się uchwalić ustawę Magnickiego w myśl której do Stanów nie będą mogli wjechać ludzie odpowiedzialni za łamie praw człowieka. Długo to trwało, ale w polityce takie sprawy zajmują trochę czasu. Wiadomo, że nawet w USA ludzie mają interesy w tym, aby różne takie prawa nie zostały uchwalone.

Browden dalej walczy i nagłaśnia sprawę. Nakręcono film Justice For Sergei, który można obejrzeć na YT, do tego powstał profil RussianUntouchables, gdzie możemy dowiedzieć się więcej o osobach odpowiedzialnych za zbrodnie takie jak ta Magnickiego. W zasadzie podziwiam odwagę autora i oby Browdenowi nie zabrakło sił i nie dopadł go jakiś samobójca, który jest typowy w polskich realiach, gdy ktoś mówi coś nie wygodnego jak na przykład casus Leppera, czy gen. Petelickiego. Trochę na siłę szukam teorii spiskowych na naszym podwórku, ale niczego nie można wykluczyć, a media mainstreamowe i propaganda robią swoje, bo wiadomo, że nawet największe kłamstwo powtórzone odpowiednią ilość razy staje się prawdą.

Ciekaw książka z ciekawym obrazem upadku dobrze funkcjonującego pierwotnie układu. Po tej lekturze nie będzie czytelnik miał wątpliwości co do jednego, kto rządzi w Rosji.

Wydawnictwo Sonia Draga
Czerwony alert, Bill Browder
s. 432, 2015 rok wydania
Ocena: 4+/5
O książce na goodreads
Reklamy

7 Komentarzy

 1. Oj, to dla mnie chyba za ciężkie 😦

  Marzec 17, 2015 o 12:25 pm

  • całkiem możliwe, ale ta nie fikcyjna książka ma coś z fikcji, bo aż trudno uwierzyć, że takie coś się dzieje…

   Marzec 17, 2015 o 12:48 pm

 2. Wszędzie o Rosji

  Marzec 17, 2015 o 3:55 pm

  • niestety każdemu uprzykrzą życie 😉

   Marzec 17, 2015 o 3:56 pm

   • Tak piękny kraj pod względem natury a tyle się dzieje. To przykre

    Marzec 17, 2015 o 4:49 pm

 3. Zapowiada się pasjonująca lektura…

  Marzec 18, 2015 o 8:18 pm

 4. Pingback: Kwartał numer jeden za nami | TAKI TU TAKI BLOG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s