o książkach i nie tylko

Wojowanie w przeszłości [www.1939.com.pl – Marcin Ciszewski]

Tytuł tej powieści już mnie dawno ciekawił. Nie ma tam bynajmniej źródeł html/php strony. Co to, to nie. Autor po prostu wizją sprawił, że wszystko brzmi jak z jakiejś gry komputerowej, w szczególności internetowej. Interpretacja taka nasuwa się po poznaniu fabuły. Podpułkownik Jerzy Grobicki zostaje mianowany dowódcą Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego. Jego oddział dostaje przydział do misji w Afganistanie. Niestety coś poszło nie tak próba sprzętowa w połączeniu z burzą kończy się przebudzeniem w dziwnych warunkach. Okoliczność ta szybko każe im oprzytomnieć, gdyż zostają zaatakowani przez obce wojsko, niemieckie wojsko. Na dodatek oddział wyglądający jak jakaś grupa rekonstrukcyjna z II wojny światowej okazuje się prawdziwa. Bieżąca data to 1 września 1939. Początek piekła na polskich ziemiach.

Pomysł podobny do tego jaki miał Pilipiuk w Oku Jelenia. Tam byli kosmici, tutaj jest wojsko z krwi i kości. Wojsko technicznie bardziej zaawansowane. Mające na wyposażeniu sprzęt, który ma w sobie 60 lat rozwoju. Mimo, że liczebność bataliony jest niewielka, to siła rażenia jest nieporównywalna. Niejeden dywizjon pancerny może drżeć. Konfrontacja sił jest ciekawie przedstawiona. Autor swych bohaterów z roku 1939 postawił przed nie lada zadaniem, a współcześni żołnierze muszą się nagłówkować co się tak na prawdę stało. Jak to możliwe, że zostali przeniesieni w czasie. I co mają zrobić, aby wrócić. Sytuacja nie jest taka prosta zważając, że nie są to czasu spokojne i nie ma za bardzo możliwości, bo trzeba walczyć i tutaj ta motywacja jest z każdym dniem coraz większa. Dlatego dziwi trochę zakończenie, bo do końca nie wydaje się, że coś ta walka nowoczesnym sprzętem dała.

Jeśli kogoś nie rażą wojskowo-sprzętowe teksty (których jest dość sporo) i trochę fantastyki, to może śmiało sięgnąć po tą powieść. Plus za pomysł, minus za zakończenie. Kolejna część i epilog sugerują, że będziemy mieć walkę w 1944 w Powstaniu Warszawskim.

Wydawnictwo SOL
www.1939.com.pl, Marcin Ciszewski
s. 334, 2008 rok wydania
Ocena: 4-/5
O książce na goodreads

13 Komentarzy

 1. Ten tytuł już dawno mam liście do przeczytania, tylko jeszcze jakoś się do niego nie zabrałam 😉 Sam pomysł bardzo ciekawy. A dobrze kojarzę, że cykl tworzą trzy części?

  15 kwietnia, 2015 o 4:55 pm

 2. Dobry pomysł, tytuł równeż oryginalny, ale raczej nie dla mnie. Wojsko, sprzęt i te sprawy… zbyt męska sprawa jak na mój gust. A szkoda, bo Ciszewski fajnie pisze.

  15 kwietnia, 2015 o 5:18 pm

  • rozumiem całkowicie.. ale pamiętaj o tej książce jak Ci testosteron się podwyższy czy coś 😉

   15 kwietnia, 2015 o 5:37 pm

   • Hehe, zmiany płci nie przewiduję w najbliższym czasie 😀 Choć fakt, czasem nachodzi mnie ochota na jakieś męskie mięcho, to na taką ewntualność owszem, wzięłabym pod uwagę 😉

    15 kwietnia, 2015 o 5:40 pm

   • hehe nie miałem na myśli zmian płci ale jest u kobiety taki stan że różnie bywa i coś spada a coś rośnie 😉

    15 kwietnia, 2015 o 5:41 pm

   • Spada to głównie jeśli chodzi o grawitacje, ale do tego jeszcze mi daleko 😛

    15 kwietnia, 2015 o 5:49 pm

   • Odwołuję ten komentarz! Nie ma nic wspólnego z książkami i jest zupełnie nie na miejscu 😀

    15 kwietnia, 2015 o 5:50 pm

   • oj tam oj tam pośrednio wszystko ma cos wspolnego z ksiazkami 😉

    15 kwietnia, 2015 o 5:51 pm

 3. Gdzieś coś czytałam o Ciszewskim, ale jakoś mi nie po drodze.

  16 kwietnia, 2015 o 7:24 pm

  • trzeba trafić na dobrą jego powieść.. ja zaczałem od tej pt. ‚Wiatr’ i było świetnie 😀

   17 kwietnia, 2015 o 7:18 am

 4. Pingback: Cała prawda o Tramwaju nr 4, czyli dlaczego nie pojawiłeś i prawdopodobnie nie pojawisz się w „Warto zajrzeć” | Przekładaniec kulturalny

 5. Pingback: Kwartał drugi | TAKI TU TAKI BLOG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s