o książkach i nie tylko

Masoni w Szczecinie [Sedinum. Wiadomość z podziemi – Łukasz Herman]

Grudzień już w jednej trzeciej za nami więc pora pokazać tutaj, że coś jeszcze czytam. Tym razem parę słów napiszę o cegłówce Łukasza Hermana. W zasadzie to dopiero tydzień temu przekonałem się jaka to objętościowo książka podczas wizyty w księgarni. Jednak jak się czyta ebooki to wszelkie kompleksy i obawy przed grubaśną lekturą znikają. Mniejsza z tym. Autor jest z wykształcenia architektem i głównym bohaterem książki też jest architekt.

Igor jest odpowiedzialny za wiele projektów i jednym z nich jest nowoczesny biurowiec. Miejsce jak i jego protoplastę poznajemy w okolicznościach tragicznych. W Szczecinie bowiem dochodzi do zapadnięcia się parkingu i naruszenia konstrukcji budynku. Podejrzenia co do bomby szybko się nie sprawdzają, a pod budynkiem znajdują się powojenne podziemia w których Igor z właścicielem budynku trafiają na ciężarówkę z czasów drugiej wojny światowej. W środku trup, a na pace tajemniczy sarkofag. Z ukrycia ich śledzi dziennikarka Paulina, która w momencie naruszenia konstrukcji budynku wychodziła z pracy. Następnego dnia w lokalnej gazecie ukazują się zdjęcia znaleziska przez co informację docierają też to osób o nieczystych intencjach i wiedzących coś więcej o co w tym chodzi. Akcja rusza lawinowo, a Paulina z Igorem do pomocy dostaną jeszcze jedną osobę z którą będą próbowali odkryć skąd i dlaczego w podziemiach ktoś zostawił ciężarówkę.

Tajemnica jest dość skomplikowana. Autor drobiazgowo stara się przestawić historię pomorskich książąt, lóż masońskich i ubrać to wszystko w zgrabną fabułę. I trzeba przyznać, że niejednego czytelnika wciągnie ta opowieść na parę miłych wieczorów. I przyznam, że dla mnie księstwo Pomorskie jak ich władcy to totalna nieznana historia, bo nie przypominam sobie, abym coś słyszał o dynastii Gryfitów i księciach Barminach. O niektórych historiach jak o obrazie Madonny pod jodłami słyszałem/całość. Widać, że autor fascynuje się zarówno architekturą jak i naukami pochodnymi.

Całość słusznie może się kojarzyć z książkami Jamesa Rollinsa czy Dana Browna. Wartka akcja, ciekawe zagadki, szyfry i doszukiwanie się znaczeń w sztuce czy historii, to wszystko charakterystyczne dla tych autorów, a znalazło zastosowanie i tutaj. Akcja książki jest bardzo wartka i ciekawi bohaterowie umieszczeni w nieznanym historycznie dla mnie miejscu czyli Szczecinie sprawiają, że nie pozostaje nic innego jak polecić książkę tym którzy lubili Roberta Langdona, czy innych bohaterów rozwiązujących uwikłane tajemnice.

Sedinum. Wiadomość z podziemi - Łukasz Herman
Muza, s. 800 | 2015
Ocena: 4/5
O książce na goodreads
Reklamy

One response

  1. Lubię takie historie. Wydaje się naprawdę fajną przygodówką. Ale jaka okładka zerżnięta, hehe 🙂

    Grudzień 12, 2015 o 9:57 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s