o książkach i nie tylko

Młody [Gra Endera – Orson Scott Card]

Trzeba przyznać, że w 1985 rok książka Card’a musiała być bardziej sci-fi niż teraz. Gry komputerowe, czy rozmowy przez kompa to teraz norma i na nikim nie robią wrażenia. Jednak autor Gry Endera stworzył ciekawy świat w którym najważniejsza jest laickość i oddanie walce z wrogiem.

Ender jest trzecim dzieckiem w małżeństwie. Trzecim, czyli zakazanym. Nie ma już przyzwolenia na taką ilość. A jednak w rodzinie z pochodzenia Polaków pojawia się dziecko. Andrew zwany Enderem. Kolejna próba stworzenia przyszłego dowódcy. Szkolenie i testy zaczynają się już na wczesnym etapie życia, a wszczepiony nadajnik pozwala śledzić postępy młodego. Gdy zdaje się, że Ender nie spełnia pokładanych nadziei wszystko nabiera tempa właśnie w złożonym kierunku. Dzień po dniu zostaje poddany próbom przez ludzi z góry. Próby mają na celu przekonanie się czy podejmuje prawidłowe decyzje prowadzące do tego, aby mógł stanąć na czele walki z Robalami. Zapomniałem dodać, że Endera poznajmy gdy ma 6 lat i od niego ma zależeć los świata. Nasz bohater będzie piął się szybko w drabince, a z rywali będzie miał starszych od siebie.

To co ciekawi w książce, to sposób szkolenia młodego osobnika. W tych szkoleniach rzuca się w oczy aspekt psychologiczny. Dzieci zostają rzucone na głęboką wojnę i autor sprawdza sobie jak mogłoby wyglądać szkolenie bojowe w tak wczesnym etapie życia, a pierwszą próbą jest samotność dziecka. Próby złamania Endera będą coraz cięższe, a on nie będzie chciał pokazać, że nie daje rady przez co szybko ukształtuje swój charakter. Nie ma miejsca na słabe jednostki. Jesteś słaby, jesteś eliminowany.

Ostatnio rzadko sięgam po sci-fi i muszę to zmienić. Gra Endera nie zawiodła mnie. Pewnie parę lat wcześniej byłbym zachwycony, ale teraz jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, bo się obawiałem tego jak czas wpłynął na tę książkę. Najważniejsza się nie okazała technika, a filozofia człowieka, który swoja inteligencją popartą dobrym wyciąganiem wniosków i konsekwencją, może zmierzyć się z coraz bardziej skomplikowaną i możliwą nie do ogarnięcia sytuacją. Dobra książka, a nawet bardzo.

Wydawnictwo Prószyński
Gra Endera, Orson Scott Card
s. 325 | 2001 (org. 1985)
Ocena: 4+/5
O książce na goodreads

12 Komentarzy

 1. Nie rozumiem: jak nie ma pozwolenia na trzecie dziecko, to co wtedy? On sobie żyje nielegalnie? Jakieś konsekwencje? I dlaczego akurat z niego chcą zrobić dowódcę, skoro jest „niechciany”?

  9 lipca, 2015 o 2:50 pm

  • „niechciany” bo nie wszyscy mają to trzecie, bo teraz można mieć tylko dwoje… a poza tym jest to świat bez religii… oj tam książka jest dość krótka więc jak zajrzysz to wszystko sie wyjaśni 😛

   9 lipca, 2015 o 8:19 pm

 2. Zakochałam się w Enderze 😀 ❤ Powieść jest przegenialna! I ogromnie mnie zaskoczyła uniwersalnością i tym, jak bardzo wizje Scott Carda sprawdzają się dzisiaj (technologia) 😀

  11 lipca, 2015 o 8:13 pm

  • o tak pod względem tych wizji ma coś wspólnego z Crichtonem 😀 co tez jest dużą zaletą 😀

   11 lipca, 2015 o 8:22 pm

 3. Trochę czytałam o tej książce i muszę przyznać, że mam na nią ochotę 🙂

  12 lipca, 2015 o 1:18 pm

 4. Pingback: Tydzień Blogowy #13 | Wielki Buk

 5. Pingback: Lipiec ’15 | TAKI TU TAKI BLOG

 6. Kocham Endera już od wielu lat, i żadna inna książka sf nie zmniejszyła tej miłości. Niestety nie mogę tego samego powiedzieć o kolejnych częściach, za dużo w nich religii, niepotrzebnego moralizatorstwa i nudy.

  3 sierpnia, 2015 o 9:53 pm

  • właśnie myśle, żeby za jakiś się przekonać jak tam dalej z tym Enderem jest..

   4 sierpnia, 2015 o 7:23 am

   • Pewnie, może twoje odczucia bedą inne, ja byłam zawiedziona. Ale z przyjemnością poczytam co myślisz

    4 sierpnia, 2015 o 7:24 am

   • 😀

    4 sierpnia, 2015 o 7:25 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s