o książkach i nie tylko

U Rovera bez zmian [Honkey – Władysław Zdanowicz]

Trzecia część przygód szeregowego Leńczyka na misji w Iraku. Przypomnę tylko, że szeregowy znalazł się tam przez przypadek. Prawdziwy i docelowy Leńczyk miał się żenić więc na szkolenie przed misją wysłano dublera. Naiwnego tak samo nazywającego się Piotra Leńczyka. Wychowanka bidula. Mówiącego bardzo dużo i nie zawsze wtedy, gdy powinien. Tak więc żołnierz Leńczyk uległ wypadkowi i w był śpiączce. W zasadzie do tej pory nie wiadomo co tam u niego. Szeregowy chcąc nie chcąc trafił w samo serce dziczy. Ad-Diwanijja irackie miasto zwane przez wosjkowych Dywanowem, tam też w pierwszej części nasz bohater dokonał czynności niebywałej. Jechał sobie na rowerze między bazami Karbali i Dywanowa. Niby nic dziwnego ale to niecałe 130km poza tym niewierni bez wsparcia poruszający się w takich warunkach. Absurdalna sytuacja. Szeregowy tym sposobem dorobił sobie ksywy Rover, a jak się można było przekonać pod koniec drugiej części zyskał też sympatię porucznik Malyszewsky.

Sympatia ta powoduje, że nasz szeregowy chce zmienić coś w sobie. W końcu musi być odpowiedzialny. Niestety Leńczyk to Leńczyk i nie bardzo mu to będzie w dalszym ciągu wychodziło. Jego absurdalny tok rozumowania sprawi niejednemu koledze powody do irytacji. Choć w sumie jego zachowanie doprowadzi go nawet prawie do awansu, będzie miał kogoś pod sobą, a w tym duża zasługa właśnie jego innego i nie wojskowego spojrzenia na sytuację.

W książce można spotkać dyskusje wojskowe, które różnie można odebrać, ale tworzą one dobry klimat i uzupełnienie wypełnionej po brzegi humorem książki. Często absurdalne dyskusje toczą się bardzo długo, aż wszyscy dojdą do jakiegoś logicznego wniosku, a okaże się, że punkt wyjściowy był banalny. Jedynym minusem książki jest to, że nie jest to ostatnia część, a zapowiedź kolejnych części jest, lecz póki co nie widać na horyzoncie.

Powtórzę tylko tyle, że jeśli lubicie Szwejka, czy Dolasa, to tak książka jest w sam raz dla Was.

Misjonarze z Dywanowa czyli szeregowy Leńczyk w Iraku. 
Część III Honkey, Władysław Zdanowicz
Zdanowicz Księgarnia, s. 416 | 2012 
Ocena: 4/5
O książce na goodreads

6 Komentarzy

 1. Mała uwaga, akcja Leńczyka toczy się w Iraku… Proponuję zmienić i wywalić mój komentarz. Co do kolejnego tomu, jest w trakcie pisania a póki co zapraszam na inne moje książki z innymi bohaterami których akcja toczy się w Afganistanie.

  15 września, 2015 o 8:13 pm

  • aa dzięki za uwagę.. już poprawiam, nie wiem jak to sie stało hehe przed pisaniem opinii sprawdząłem nawet jak położona jest Karbala i Dywanowo.. a na kolejne przygody Leńczyka czekam i może coś o Afganistanie też poczytam, bo nie ukrywam że dobrze się czytało 😀

   16 września, 2015 o 10:48 am

 2. Dobrze, że mi przypomniałeś! Może wezmę sobie na drogę do samolotu przy najbliższej okazji, czyli za miesiąc 🙂

  27 września, 2015 o 10:54 am

  • oo! to czekam na relacje czy Ci sie podoba… (książka i wyprawa do PL) 😀

   27 września, 2015 o 12:09 pm

 3. Pingback: Wrzesień’15 | TAKI TU TAKI BLOG

 4. Bardzo ciekawa lektura. Jestem już po przeczytaniu i polecam 😉

  23 grudnia, 2015 o 2:10 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s