o książkach i nie tylko

Przetrwanie dla zemsty [Zjawa – Michael Punke]

Hugh Glass. Traper. Amerykanin. Postać historyczna żyjąca na przełomie XVIII i XIX wieku. Jeżeli uważacie, że Was życie doświadcza powinniście zaznajomić się biografią tego Pana. A to jest Pan przez duże P. Bear Grylls, to przy nim grzeczna panienka, która nie przetrwała by w takich warunkach jak on. Hugh był swego czasu więziony przez.. piratów, żył też przez dłuższy czas z jednym z plemion indiańskich, a książka Michael Punke skupia się na niewielkim wycinku jego życia.

null

Głównym zajęciem Glassa była praca w dziczy. Rynek futrzarski nie polegał bynajmniej na hodowli zwierząt futerkowych, ale na ich tropieniu i polowaniu. Życie usłane krwią. Tak więc w 1822 roku nasz bohater wyrusza wraz z innymi członkami Kompani Futrzarskiej Gór Skalistych dorzeczem Missipi, a że łowczym był wyśmienitym zdawała się to być idealna misja dla niego. Tereny pełne dzikiej zwierzyny zachęcały do wypraw. Pewnego dnia, gdy Glass samotnie zapuścił się w dzicz natknął się na grizzly z małymi. Spotkanie mogło się dla niego bardziej tragicznie ale mimo, że dla zwykłego śmiertelnika rany zadane przez niedźwiedzia byłby zabójcze, to nasz traper jeszcze zipie, a z pomocą przyszli mu koledzy z kompani. Problem zaczął się z transportem rannego. Celem nieopóźniania wyprawy kapitan oddziału zostawił z rannym dwóch ochotników Johna Fitzgeralda i Jima Bridgera, którzy mieli doczekać zgony kolegi i go pochować. Jednak tereny dorzecza mają to do siebie, że są pełne indiańskich plemion, tak więc w momencie zbliżania się Arakirów John i Jim podejmują decyzję o pozostawieniu Glassa i ucieczce. Najgorsze w tym wszystkim, że Glassa okradli i nie zostawili mu nic do obrony, a zabrali nawet krzesiwo. Świadomy wszystkiego Glass zyskał motywację do życia, którą był odwet na Fitzgeraldzie i Bridgerze.

Książka Punke w dużej mierze jest oparta na faktach. Jednak pewne wydarzenia i postacie zostały przez niego wymyślone. Sam zarys powieści jednak w dużej mierze skupia się na przeżyciach Glassa. To niełatwe życie w tamtych czasach owocowało jak sami widzicie intensywnymi przygodami. Intensywne jest też tempo książki, a Punke nie oszczędza czytelnika i dość dokładnie opisuje brutalne ataki czy samą walkę z przeciwnikami. Poza tym całość została bardzo obrazowo przedstawiona, na tyle dobrze, że bez problemu możemy poczuć ból, złość czy inne uczucia towarzyszące Glassowi z zemstą w roli głównej. Oprócz tego autorowi udała się jeszcze jedna rzecz, stworzenie trochę takie patosu dla terenów przedstawionych w powieści. Autor pochodzi z tamtych stron i to w książce też można wyczuć. Także sam Dziki Zachód jest miejsce tak męskim, że ja nie miałem problemu z odnalezieniem się w jego rzeczywistości.

Przyznam, ze po tej lekturze nabrałem chęci na podobne klimaty. Z chęcią poznałbym wcześniejsze historie Glassa tak jak te z piratami czy Indianami. Z ratunkiem poniekąd przychodzi nam mainstream i Leonardo Di Caprio.. zresztą sami spójrzcie.. jakie to będzie świetnie uzupełnienie.. premiera już na początku przyszłego roku. Tak więc macie jeszcze trochę czasu by nadrobić lekturę.

Zjawa, Michael Punke
Albatros, s. 296 | 2014 (org. 2002)
Ocena: 4+/5
O książce na goodreads

6 Komentarzy

  1. „Bear Grylls, to przy nim grzeczna panienka” hehe
    Taka zemsta to może dać niezłego kopa 😉 Jeśli ktoś ma mściwy charakter.

    25 września, 2015 o 11:42 am

    • kopy są prawie cały czas.. grzechotniki i inne dziwactwa 😀

      25 września, 2015 o 8:10 pm

  2. Tak się ekscytuję na ten film, że jakoś zupełnie ominęłam fakt istnienia książki 😀 Ale szykuje się przepyszna historia! 😀

    25 września, 2015 o 6:33 pm

    • też jestem ciekaw filmu i przyznam że najpierw widziałem trailera tak samo jak z Child 44 😀

      25 września, 2015 o 8:12 pm

  3. Pingback: Wrzesień’15 | TAKI TU TAKI BLOG

  4. Pingback: Tydzien Blogowy #22 | Wielki Buk

Dodaj komentarz